Zrejme každá doba by mohla svedčiť o nedostatočnosti tradične, či iba kultúrne prežívanej viery. Tá súčasná v tom nie je výnimkou. Žijeme v dobe, v ktorej je pomerne veľa kresťanov, ale málo Ježišových učeníkov. Preto vznikla JEŠUA - JEŽIŠOVA ŠKOLA UČENÍCTVA.
Táto škola je jednou z príležitostí zastaviť sa v živote a sadnúť si k nohám jediného Učiteľa, ktorého človek má, aby sa učil opravdivo žiť. Je snahou stretávať sa a zostávať v jeho mene, aby sme to následne dokázali preniesť do všetkých okolnostiach nášho života. Ašpiráciou týchto stretnutí nie je väčšia biblická gramotnosť, informácie, dobrý pocit, ale sám Ješua (Ježiš vo svojom pôvodnom hebrejskom znení), resp. Jeho život v nás.
V kontexte celého Písma
Zámerom tohto stretávania sa je hľadať bližšie zjednotenie s našim Mesiášom – Slovom, skrze ktoré povstalo všetko, teda aj každé jedno slovo Písma. Ide o snahu stavať prebývanie s Bohom predovšetkým na Božom Slove a Božej múdrosti, ktoré nedokážeme zachytiť bez poznania hebrejského kontextu celého Písma.
Skúmanie každej knihy (každého slova)
Ašpiráciou tejto školy je stále bližšie zoznamovanie sa s jednotlivými knihami Písma a skúmanie každého slova, ktoré je v nich, o ktorom Ježiš prehlasuje, že je pokrmom našej duše (porov. Dt 8,3; Mt 4,4; Lk 4,4); či použijúc slovník apoštola Petra: neporušiteľným semenom, z ktorého sa rodíme pre večný život (1Pt 1,23).
Skutky apoštolov
Ješua existuje už niekoľko rokov. Prvý cyklus, ktorý ponúka zachytenie dôležitých prepojení Biblie, prebiehal v mestách Košice, Prešov, Dolný Kubín, Nové Mesto nad Váhom a Lipany. V poslednom čase sme sa v niekoľkých malých skupinkách snažili zachytiť posolstvo knihy Rút. V nasledujúcich mesiacoch sa budeme zamýšľať nad posolstvom knihy Skutkov apoštolov. Viacero skupiniek a záujem ďalších kresťanov o spoznávanie nevyčerpateľných hĺbok Božieho Slova viedlo k zjednoteniu miesta a času. Je to zároveň príležitosť ponúknuť možnosť stretávať sa pre každého, kto miluje alebo túži rásť v láske k Božiemu Slovu a skrze neho k jeho Autorovi.
Vlado Šosták
Video 1. Úvod, Sk 1, 1-2: Most medzi Starým a Novým Zákonom
Úvod do knihy Skutkov apoštolov rozvíja jej dôležitosť ako mosta medzi Starým a Novým Zákonom; medzi životom Ježiša Krista a životom jeho učeníkov; ako aj medzi učeníkom a apoštolom. Od úvodu sa ukazuje dôležitosť chápania hebrejského kontextu v snahe zachytiť Božie posolstvo, ktoré nám Boh dáva prostredníctvom tohto jeho slova. Prijatie pozvania k štúdiu tejto knihy sa môže stať prijatím Ježišovej výzvy „zostať v Jeruzaleme a očakávať silu zhora“...
Skutky apoštolov sú vlastne skutkami Ježiša Krista, ktoré vykonal prostredníctvom svojich učeníkov, ktorých poslal pôsobiť v sile Ducha Svätého pre naplnenie Otcovho zámeru. Táto kniha chce pokračovať aj v našich životoch, preto sa konfrontujeme s jej obsahom predovšetkým v snahe stať sa dnes „použiteľnými pre Boha“.
Video 3. Sk 1, 10-20: Ježišov návrat k Otcovi (nanebovstúpenie)
Skutky apoštolov sú vlastne skutkami Ježiša Krista, ktoré vykonal prostredníctvom svojich učeníkov, ktorých poslal pôsobiť v sile Ducha Svätého pre naplnenie Otcovho zámeru. Táto kniha chce pokračovať aj v našich životoch, preto sa konfrontujeme s jej obsahom predovšetkým v snahe stať sa dnes „použiteľnými pre Boha“.
Záver 1. kapitoly prináša pozastavenie sa nad apoštolom Judášom, nad jeho zlyhaním ako aj nad jeho náhradou apoštolom Matejom. Začiatok druhej kapitoly Skutkov apoštolov, ktorá tvorí jedno z ohnísk tejto knihy (tým druhým je 15.kapitola) predstavuje udalosť zoslania Ducha Svätého v spojení s udalosťou na vrchu Sinaj ako aj v celej biblickej perspektíve.
Nie je žiadnym prekvapením, že vyliatie Božieho Ducha sa uskutočnilo na biblický sviatok Šavuot a iba na Hebrejov, ktorí boli vtedy zhromaždení v Jeruzaleme? Čo vždy bolo v dejinách spásy a je hlavnou úlohou proroka? Ako je to s darom jazykov a čo o tom hovorí udalosť v tejto kapitole i knihe?
Táto časť predstavuje reč apoštola Petra o význame toho, čo sa deje v Jeruzaleme na sviatok Šavuot, vo svetle starozákonných prorokov. Zároveň prináša posolstvo o jednej z najdôležitejších skutočností, o ktorej nikdy nepočúvame v kruhoch „bežných kresťanov“: „anómia“. Čo v sebe ukrýva toto grécke biblické slovo?
Video 7. Sk 2, 29-41: Dávid - muž podľa Božieho srdca
Zastavenie sa pri biblickej postave kráľa Dávida – pastiera, kráľa, proroka a kňaza ako predobrazu Mesiáša, ponúka Petrova reč v Jeruzaleme i táto prednáška nad knihou Skutkov apoštolov. Ako je možné, že človek s takými hriechmi, aké Dávid bezpochyby spáchal, sa môže stať predobrazom Mesiáša? Čo znamená byť pokrstený v Ježišovom mene?
Čo je Dydaché a prečo je pre nás dôležité? Čo znamená bázeň pred Pánom? V čom všetkom je aktuálne aj pre nás uzdravenie chromého pri Krásnej chrámovej bráne Petrom a Jánom?
Je možná novosť života alebo nám viac záleží na niečom inom? Čo je predpokladom tejto novosti? 4. kapitola Skutkov apoštolov prináša konfrontáciu aktuálnu pre každú dobu tých, ktorí sa považujú za spravodlivých a tých, ktorí sú neučení a prostí ľudia, no naplnení Božím Duchom.
Máme dvoch bohov? Máme boha Starého Zákona, ktorý je hrozný, trestajúci, pomstychtivý a boha Nového Zákona, ktorý nikoho nesúdi, je láskavý a všetko toleruje? Príbeh Ananiáša a Zafíry, ktorí nespáchali na prvý pohľad veľké zlo, dokazuje, že Boh je iba jeden a je stále ten istý – ten, ktorý si stojí za svojim slovom.
Okrem kráľa Dávida kniha Skutkov apoštolov dáva možnosť pozastaviť aj sa pri živote kráľa Šalamúna s veľmi aktuálnym odkazom pre dnešok. Ježišovi učeníci v každej dobre musia pripomínať, že Boha treba viac poslúchať ako ľudí.
Táto časť prináša aktuálnosť Gamalielovej školy pre všetkých Ježišových učeníkov: rozlíšiť, či je niečo od Boha alebo od ľudí. K tomu je potrebné držať sa princípov, ktorých sa držali aj v prvotných časoch: neopúšťať Božie slovo; venovať sa službe Slova a modlitbe...
Štefanovo obranná reč (apológia) sa odvoláva na Božie Zjavenie, na to, čo Boh prisľúbil... Táto časť prináša aj objasnenie tých biblických skutočností, ktoré sa zdajú na prvý pohľad ako protirečivé...
Taktika diabla je vždy tá istá ako na počiatku: Naozaj Boh povedal... najprv zatvoriť dvere do neba – nepočúvať, čo Boh vraví; nadchnúť sa pre pekné veci na tejto zemi, ale so zatvorením srdca pre dvere neba. Štefan vidí otvorené nebo...
Prečo je aktuálne potrebné poznanie postavy a postoja Šimona mága, prvého gnostika a čo je gnosticizmus? Aké je prepojenie gnosticizmu s mágiou? A ako je to všetko veľmi vzdialené od biblickej viery...
Video 18. Sk 8, 26-40: Stretnutie Filipa, eunucha a Izaiáša
Stretnutie Filipa s eunuchom etiópskej kráľovnej prináša šokujúce posolstvo, ktoré v sebe ukrýva spojenie Starého (v tomto prípade proroka Izaiáša 53) a Nového Zákona (Skutkov apoštolov 8).
Stretnutie Šaula na ceste do Damasku so živým Kristom, ktorého nevidí, ale počuje, je modelom aj pre tú našu životnú cestu; aj pre našu životnú premenu. A tak ako v Šaulovom prípade (Ananiáš) aj v tom našom je potrebné začať u toho, kto je nábožný muž podľa zákona (Sk 22,12).
Aj dnešní Eneášovia a Tabity čakajú na učeníkov, ktorí budú „použiteľní“ pre Božiu moc; ktorí budú ukazovať, že fyzická choroba je už premožená a fyzická smrť je iba spánkom. Skutočná smrť má iba jedno meno: hriech.
Príbeh Kornélia a jeho videnia je ukážkou toho, ako je dôležité čítať Písmo a hľadať posolstvo v hebrejskom a celo-biblickom kontexte. Mimo tohto kontextu prídeme k posolstvám, ktoré nevychádzajú od Boha, ale z ľudskej vôle, či fantázie...
Video 22. Sk 10, 30-48: Spravodlivosť a bázeň pred Bohom + Lamačské chvály
Boh nenadŕža nikomu, ale v každom národe mu je milý ten, kto sa ho bojí a koná spravodlivo. Čo znamenajú tieto Petrove slová aj dnes pre nás? V tejto časti sa vyvyšuje meno Ješua na Lamačských chválach svojho ľudu...
Video 23. Sk 11, 1-30: Božie slovo prijali aj pohania
V 11. kapitole sa Lukášovi nelení znova opísať udalosti, ktoré sa stali v súvislosti s Petrovým videním a prijatím viery v Kornéliovom dome. Opakovanie týchto udalostí potvrdzuje veľký význam toho, čo sa tam stalo a privádza nás k zamysleniu, aký dosah má táto udalosť pre náš život.
Skúsenosť apoštola Petra, ktorého Boh vyslobodzuje z väzenia, by mala byť životnou skúsenosťou každého z nás. To väzenie dnes má iné cely, iné putá, iné okovy, jedine boh je ten istý - Boh, ktorý nás vyslobodzuje z každého otroctva a väzenia.
Táto kapitola nás aj pozýva k modlitbe s vierou, či absolútnou dôverou v mocného a všemohúceho Boha. A končí pozvaním k tomuto dobrodružstvu aspoň jedného nového učeníka...
Video 25. Sk 13, 1-37: Viesť po priamych cestách – úloha učiteľov a prorokov
13. kapitola Skutkov apoštolov zdôrazňuje úlohu učiteľov a prorokov v miestnej cirkvi. Táto úloha je spojená s tým, čo sa má stať „portálom“ nášho klaňania sa Bohu, či jeho oslavy: PRAVDA a DUCH. Stále hlbšie sa ponárať do Božieho slova je najlepšou prevenciou pred vplyvom falošného učenia a falošných prorokov.
Video 26. Sk 13, 38-14, 28: Úloha Zákona v evanjeliovom posolstve
Propedeutické kapitoly a verše 13. a 14. kapitoly Skutkov smerujú k svojmu vyvrcholeniu v podobe Jeruzalemského koncilu v 15. kapitole. Táto časť hovorí o ceste k spáse, ktorá je platná pre všetkých – tak pre židov ako aj pohanov. Na tejto ceste– od počiatku až po dnes – tým nenahraditeľným je „krv baránka“. Zákon – Tóra – Boží návod na život – je ponuka pre požehnaný život v zasľúbenej zemi.
Sú adresátmi evanjelia aj pohania? Majú sa stať najprv židmi? Čo sa od nich bezodkladne vyžaduje a čo sa im ďalej odporúča? Nad tým všetkým sa zamýšľa prvotná cirkev po Ježišovom nanebovstúpení na svojom prvom koncile, ktorý tým že je prvým a že jeho obsah je obsahom Písma, zachytáva niečo veľmi podstatné pre všetky časy.
V Božom slove nachádzame množstvo inštrukcií týkajúcich sa všetkých oblastí života. Jedenie nie je výnimkou. Zvlášť, ak si uvedomíme, že tak prvý hriech sa týkal jedenia ako aj tri z prvých štyroch nariadení Jeruzalemského koncilu pre tých, ktorí chcú z pohanstva nasledovať Ježiša, sa týkajú jedenia. Aj v prípade malého dieťaťa je potrebná bedlivosť rodiča pre to, čo si ono vloží do úst. Marián Tomašec ponúka výsledok svojho štúdia tejto otázky.
V celých dejinách (aj v tých dnešných) najväčším pokušením, resp. najväčším problémom vzťahu medzi Bohom a človekom bola modloslužba. Preto je táto problematika hlavnou témou aj Jeruzalemského koncilu. Realita konkrétneho života každého z nás nám najviac pomáha pochopiť, že neexistuje ortodoxia (pravovernosť) bez ortopraxe (opravdivosť života).
Video 30. Sk 16, 1-15: Pavlova druhá misijná cesta
Obriezka Timoteja kvôli židom po Jeruzalemskom koncile je svedectvom toho, že pri ohlasovaní radostnej zvesti je dôležité brať ohľad na adresátov evanjelia. Jedine modloslužba nepripúšťa žiadne kompromisy.
Video 31. Sk 16, 16-40: Svätá pravda bez Svätého Ducha
Druhá časť 16. kapitoly Skutkov apoštolov je názornou ilustráciou potreby spojenia slova pravdy s Božím Duchom. Odsudzovanie alebo zbožňovanie iných ľudí nepochádza od Božieho Ducha. Je to pasca démona, ktorú sa snažíme odmaskovať aj týmto zamyslením.
Video 32. Sk 17, 1-34: Evanjelizácia v pohanskom prostredí
Apoštol Pavol spolu so svojimi spoločníkmi prichádza cez Macedónsko (Tesaloniky) v 17. kapitole Skutkov apoštolov do ohniska vtedajšej modloslužby - do gréckych Atén. Všade začína od židov - od synagóg a postupne ohlasuje Mesiáša pre všetkých, ktorí sú ochotní ho počúvať. Filozofia - láska k múdrosti - je prekážkou evanjelizácie iba vtedy, ak stojí iba na ľudskom rozume. Ak naopak stojí v službách Božieho Zjavenia, je prínosným nástrojom evanjelizácie.
Video 33. Sk 18, 1-28: Tajomstvo "oddeľovania sa" v našom živote
Apoštol Pavol prichádza z bašty modloslužby - Atén do bašty nemorálnosti - Korintu. Napriek tomu, že zažíva zjavný neúspech prijatia zo strany pohanov v Aténach a zo strany Židov v Korinte,"tím" apoštolov sa stále viac a viac rozširuje. Boh zabezpečuje všetko potrebné pre tých, ktorí ho hľadajú s úprimným srdcom. Vtedy i dnes.
Je dôležité konfrontovať našu činnosť vo svetle Božieho slova. Je dôležité skúmať, či je naozaj inšpirovaná a sprevádzaná Božím Duchom. Ovocie Božieho Ducha je vôňou, ktorá nám to potvrdzuje alebo vyvracia. Vtedy pred 2000 rokmi i dnes.
Živiť sa nielen chlebom, ale každým slovom, ktoré vyšlo z Božích úst. A predovšetkým mať účasť na lámaní toho jedného Slova, či Chleba, Krista. Samozrejme, že to lámanie a dávanie sa v tomto svete je sprevádzané pôrodnými bolesťami. No víťazstvo nového života je už Kristom vybojované. To je Evanjelium Božej milosti.
21. kapitola Skutkov apoštolov hovorí o apostáze ako o odpadnutí od Mojžiša a predstavuje desaťtisíce židov, ktorí veria v Ježiša a horlia za Zákon (Tóru). Na základe slov proroka Ezechiela je práve Zákon vpísaný do srdca prejavom prežívania patričnosti k Novej Zmluve. "Novosť života" je spoľahlivým ukazovateľom toho, ako je to s nami.
Apoštol Pavol vydáva svedectvo o Božom pôsobení v jeho živote pred svojimi súkmeňovcami. Hoci nimi nie je prijímané, bolo a je prijímané tými, ktorí sa nad ním zamýšľajú. Ako a v čom sa môže stať aktuálnym aj pre nás dnes, aby sme mohli svedčiť o živom pôsobiacom Bohu, sa zamýšľame v tejto časti.
Ješua 2 - 38. Sk 23, 1-35: Falošný prorok alebo falošné obvinenie?
Táto alternatíva neplatila iba za čias, keď apoštol Pavol musel pred veľradou obhajovať svoje učenie a svoje postoje, ale platí aj dnes. Platí na adresu apoštola Pavla, keď sa aj na neho odvolávame pri nerešpektovaní niečoho z Božieho slova. Tým, či chceme alebo nie, ho prehlasujeme za falošného proroka. A táto alternatíva platí aj pre všetkých, ktorí majú odvahu ho v tom napodobňovať.
Pri čítaní 24. a 25. kapitoly Skutkov apoštolov si môžeme uvedomiť Pavlovu pripravenosť obhájiť nádej, ktorá sa ukrýva vo viere vo všetko, čo je napísané v Zákone a u Prorokov snúbenú s vierou v zmŕtvychvstalého Pána; a to tak do obsahu ako aj do spôsobu. Toto posolstvo je zrejme veľmi aktuálne aj pre nás v dnešných časoch.
Všetci potrebujeme vo svojich životoch zažiť niečo podobné, ako zažil apoštol Pavol na ceste do Damašku. Nemusí ísť o jednorazovú udalosť; nemusí ísť ani o tak dramatickú skúsenosť, a možno ani v ničom podobnú s tou Pavlovou, okrem toho najpodstatnejšieho ukazovateľa tzv. "damašskej skúsenosti" – zmeny života.
Ak najväčšia prekážka v učeníctve je v nás samých – hlavne v podobe roztržitosti, v zmysle nesústredenosti sa na to najpodstatnejšie v živote, tak najväčšia prekážka v apoštoláte už nie je v nás – pochopiteľne, ak sme skutoční učeníci, ale tkvie v klamlivej taktike nepriateľa, ktorý sa nás snaží vystrašiť, zneistiť, spochybniť, či prekaziť Božie plány.
Ješua 2 - 42. Sk 28, 1-31: Reedícia Skutkov apoštolov v našich životoch
Poslednej kapitole knihy Skutkov apoštolov akosi chýba „strhujúce finále“. Sme presvedčení, že je to aj kvôli tomu, lebo ďalšie kapitoly tejto knihy pokračujú v kapitolách našich životov. To, nad čím sme rozjímali 3 roky je Božie Zjavenie a zrejme nie je náhoda, že sa číslica „3“ často objavuje v poslednej kapitole ako aj v tom našom čase zamýšľania sa nad touto knihou. Aby sme boli schopní v pokračovaní tejto knihy, posledná kapitola nás upozorňuje, aby sme sa vzdali duchovného barbarstva. Biblické alebo duchovné barbarstvo tkvie jedine v tom, ak nerozumieme Božiemu jazyku a tak mu následne ani nedôverujeme. To je dôvod, prečo sa budeme snažiť aj naďalej rozjímať nad Božím slovom a ponárať sa do jeho hĺbok v hebrejskom kontexte. Ak sa k nám pripojíte, bude to pre nás radosťou a požehnaním. Ak nie, prosíme, hľadajte ďalej.
Kurz Ješua je vyvíjajúci sa projekt, v rámci ktorého sú pripravované nové časti na zdieľanie.
Ak chcete byť informovaní o pridávaní nových videí, ak chcete poslať svoje svedectvo, názor, pripomienku alebo akokoľvek tento projekt podporiť, napíšte na meno.jesua@gmail.com.